image

DEVÁTÉ ZASTAVENÍ - Pohledy do nebe
Astronomie v Pardubicích - DDM ALFA - odloučené pracoviště DELTA (hvězdárna)

„Setkání dvou lidí je dočasné, zatímco spojení člověka s vesmírem je věčné.“

Zde se o Vás postará Hvězdárna barona Artura Krause
Hvězdárnu naleznete v Pardubicích na Dukle, jako součást DDM ALFA Pardubice. Hlavní náplní je popularizace astronomie, kterou utváří astronomické kroužky pro děti a studenty, pravidelná večerní pozorování a pořádání přednášek na zajímavá, nejen čistě astronomická, témata. Mimo popularizačních
a vzdělávacích aktivit, probíhá na hvězdárně řada odborných aktivit a měření od meteorologie přes měření kvality ovzduší po radiová pozorování meteorů a bolidů v rámci inovativní sítě BOLIDOZOR.

Jaká je myšlenka Vašeho stanoviště?
Hlavním motivem je kniha Huberta Slouky „Pohledy do nebe“. Každý pohled do nebe je pohledem do vzdálené minulosti. Každičká částice světla ze vzdálených mlhovin či hvězd vylétla v dobách, kdy se na zemi rodily první formy života. Takové obrazy jsou i odleskem budoucnosti, která nás čeká. Již 14 miliard let tiše a bez povšimnutí úřaduje ten největší umělec ze všech – sám vesmír. Sami si můžete přijít prohlédnout a nechat se inspirovat jeho nevšedními výtvory.

Co budou lidé potřebovat pro výrobu doma?
Vnímavost, pozorování a touha experimentovat je to, co vesmír dělá pro člověka jedinečným místem.
Na chvíli se zastavte a vesmír uvidíte, uslyšíte i ucítíte.

Co pro Vás znamená pojem New Renesance, který provází letošní Zrcadlo Umění?
Celé generace odvážných myslitelů pohlíželi na svět okolo sebe z jiného úhlu pohledu než jejich okolí. Často bývali nepochopeni, považováni za snílky a blázny. Přesto jejich odvážné sny a vize posouvaly hranice našeho vědění a chápání světa. Stejně tak, jako za dob Perštejnů, i dnes jsou mezi námi lidé, kteří nevnímají hranice měst, států ani své vlastní planety jako překážku, ale naopak jako výzvu.

O místě
Baron Artur Kraus je synonymem pro astronomii v Pardubicích. Jemu vděčíme za popularizaci astronomie nejen v našem městě, neboť „Astronomie neměla by být pouze v hlavách povolaných, nýbrž jako věda sloužit ku prospěchu kultury národa“. Po jeho smrti se vždy objevila skupina nadšených astronomů, která tuto vědu přibližovala dětem i dospělým a my dodnes můžeme být součástí různých přednášek, pozorování oblohy a dalších aktivit.
Zdroj: https://www.astropardubice.cz/historie/astronomie-po-krausovi/

Postavte si holografický projektor

Model bude využívat tzv. Pepper’s Ghost efektu (PGE), který světu ukázal britský vědec John Henry Pepper v polovině 19. století. Divák zkrátka vidí objekt tam, kde se ve skutečnosti nenachází.

Budete potřebovat modelářský skalpel, průhlednou lepící pásku, kryt od CD nebo DVD pro větší rozměry kousek čiré fólie nebo ještě lépe plexiskla. Model si můžete vyříznout podle přiložené šablony. Pro tablety a velké monitory bude třeba rozměry zvětšit poměrově.

Na našem stanovišti pak uvidíte opravdu velkou verzi tohoto krásného experimentu.

image
image


Návod na konstrukci. 

Hudba sfér
Vesmír a hudba mají zdánlivě pramálo společného. Představte si ale, že byste mohli jas každičké hvězdy, každé galaxie i mlhoviny proměnit v tóny. Pak se vám ticho vesmíru promění v hudbu a právě to vám ukážeme na Zrcadle umění.

Rozšířená realita
Na našem hvězdném stanovišti si můžete vyzkoušet jaké to je, vstoupit do rozšířené reality, hvězdy, planety ale i jiné objekty vám tak budou připadat tak blízko jako byste byli jen kousek od nich