MARIEN a Víťa Troníček

Na Pernštýnském náměstí nás čekají 2 koncerty, ve čtvrtek 17. 6. 2021 ve 20:00 zahraje pardubické uskupení MARIEN a Víťa Troníček. Kapela MARIEN je plnohodnotná legenda pardubické folkové scény. Její hit Kluk z Pardubic zná snad každý obyvatel Pardubic a Hradec Králové nám jí může závidět. Marien ale rozhodně není kapela jednoho hitu, ve svém repertoáru jich má totiž spousty. Více již v krátkém rozhovoru:


1) Jak jste byli aktivní v době Covidu, kdy se nemohlo koncertovat?


Nijak. Jsme početný kolektiv a nařízení nám neumožňovala zkoušení či setkání, nechtěli jsme zvyšovat riziko naplnění. Při počátku pandemie na jaře loňského roku jsme stihli dokončit album, tedy ani jsme necítili nutnost pracovat na nových skladbách. Za celou dobu jsme jako Marien udělali jen jeden stream koncert, až v dubnu 2021, kdy jsme přijali pozvání do Experimentálního studia v Liberci, protože se nám už po sobě moc stýskalo. Vlastně naším počinem, který v tom minulém období vzbudil největší ohlas, je píseň Balkónová a videoklip, kterým jsme chtěli poděkovat zdravotníkům a lidem z první linie boje proti nemoci Covid-19. Písnička je někdy lepší způsob vyjádření než pouhá slova.


2) Na co se ve Vašem podání můžeme na Zrcadle Umění těšit?


 Po tak dlouhém půstu je každý koncert vzácností. Půjde asi teprve o čtvrté vystoupení Marien v tomto roce, tedy určitě v tom bude citelný kus radosti a vděčnosti, že se věci vrací k normálu. A samozřejmě se pokusíme o vytvoření té jedinečné atmosféry souznění vnímavého a naslouchajícího publika, což je pro náš folkový žánr dost typické. Prověříme, jestli to ještě dokážeme...


3) Jaký nejzajímavější zážitek provází historii Vašeho uskupení?
Marien jsou kapelou, která zanedlouho oslaví dvacet let na scéně. Těch nezapomenutelných koncertů a výjimečných okamžiků je celá řada, nelze vybrat jeden. Ale přestože dokážeme třeba v Pardubicích vyprodat obří Ideon, myslím, že je nám, i té naší muzice a posluchačům bližší, když se třeba jen tak vydáváme na nějaké zajímavé místo v rámci outdoorových koncertů z cyklu Cestou za tebou, kdy jsme hráli už například na Sněžce, v jeskyni nebo dokonce na vodní hladině uprostřed Pastvinské přehrady, kam diváci museli připlout nebo připlavat. A takové skopičiny by nešlo dělat, kdyby Marien nebyla více fajn partou a rodinou než profesionálním hudebním uskupením.

image