image

ŠESTÉ ZASTAVENÍ - Bestiář objevitelů
Kateřina Hývlová, Jan Vojtíšek (Náměstí Republiky)

"Žádná divoká bestie není člověku tak nebezpečná, jako jsou lidé sami sobě navzájem.“

Zde se o Vás postará DDM ALFA Pardubice 
Jsme dvojice učitelů výtvarných zájmových útvarů, které vedeme v rámci DDM ALFA Pardubice, Kateřina Hývlová a Jan Vojtíšek, a žádný nápad pro nás není dost bláznivý.
 
Jaká je myšlenka Vašeho stanoviště?
               Jenom proto že něco slyšíme, vidíme nebo čteme, neznamená že je to pravda. Při tvorbě bestiářů museli umělci často spoléhat na popisy zvířat od námořníků a cestovatelů. Snad ani nemusíme říkat, že výsledek jejich práce se jen málokdy podobal původnímu tvorovi. Na stanovišti bude mít veřejnost možnost prolistovat si bestiářem který vytvářely děti a vyzkoušet si nakreslit zvíře podle slovního popisu. Cílem stanoviště je nejen potěšit zajímavými aktivitami, ale také podpořit (hlavně v dětech) myšlenku, že ne všechno, co slyší, vidí nebo čtou v médiích je úplná pravda.

Co budou lidé potřebovat pro výrobu doma?
Pro svou tvorbu budete potřebovat pouze základní kreslící potřeby, představivost a nápad.

Co pro Vás znamená pojem New Renesance, který provází letošní Zrcadlo Umění?
Je pro nás důležité propojit zkušenosti renesančního a moderního člověka. Hodně problémů, které považujeme za moderní, jsou prostě problémy lidské, které se řeší už stovky let. Tím, že představíme jejich renesanční podobu, mohou být především pro mladší publikum snáze pochopitelné.

O místě
Původně na náměstí Republiky vedly jen prašné cesty okolo Městské, též Pardubické, řeky, sloužící jako přírodní obranný aspekt města. Tento umělý tok založil roku 1507 Vilém z Pernštejna. Původní obranný účel řeka ovšem nikdy neplnila, za to obyvatelům města dělala často starosti kvůli povodním, které
do města přinášela. Protože se tento trend neustále opakoval, rozhodlo město v roce 1886 o regulaci Chrudimky a v roce 1911 byla Městská řeka zasypána. Tím začala vznikat podoba náměstí, jak jí známe dnes, s nádherným Východočeským divadlem, domem techniky a později i hotelem Grand.
Zdroj: http://www.parpedie.cz/cti-zaznam.php?id=namesti_Republiky&rozc=v%9Ae 

Naše inspirace.

Dokázali byste vy podle popisu starého námořníka nakreslit zvíře do bestiáře? A poznáte o jaké zvíře se jedná?

První popis:
Vynořilo se to z ničeho nic!
A tak hrozně to funělo!
Bylo to velký, tělo to mělo jako sud, větší než tři chlapi vedle sebe! Nohy jako kmeny stromů! Myslím že to mělo čtyři nohy, ale stálo to ve vodě a já už moc dobře nevidím...
Hlavu to mělo jako kůň, kdyby ho teda někdo zkřížil se syslem. Tvářičky kulatý jako kdyby to jedlo celej život jenom knedlíky. Teda tlamu to mělo pořádnou, kdo ví co to jedlo! Když jí to otevřelo tak bych věřil že mě to dokáže spolknout celýho. A ty zuby! Delší než dlaň!
Divný bylo že to mělo maličký vočíčka. Dvě, na hlavě jak by je člověk čekal, ale jako by je někdo vzal z mnohem menšího zvířete. Stejně jako uši! Na tak velkou hlavu byly divně malý! Jako myší!
No, chlupy to nemělo a bylo to tmavý.
Jak tomu budeme řikat?

Druhý popis:
Bylo to dlouhý, zubatý, tělo pokrytý šupinama...
První jsem uviděl jeho záda. Byly na nich takový ostý hrboly, jako nože. Ve čtyřech řadách se táhly po celým hřbětu. Pak jsem uviděl hlavu. Dlouhá, špičatá... Vypadalo to že se celá otvírá aby ukázala jeho obrovskou tlamu! A ta tlama... plná zubů jak jehly! Když na ní člověk koukal tak by si skoro nevšiml kde to má oči... Mělo je to maličký, jak ještěrka. Nohy to mělo jak žába, jenom s pařátama na konci. Když to vylezlo z vody aby se to vyhřívalo na sluníčku tak jsem si všimnul že skoro půlka toho dlouhýho tvora je jeho ocas – dlouhej, silnej a špičatej.
No blíž jsem nešel, nejsem blázen!

Třetí popis:
Ten podivný tvor měl hlavu a krk jako had, tělo a ocas dlouhé a flekaté jako leopard. Nohy to mělo masité a silné jako lev ale končily kopyty.
A veliký to bylo jako dům!


Odpovědi:
(Hroch, krokodýl, žirafa)
Své výtvory můžete nahrát na fb nebo instagram s #bestiarobjevitelu
Na stanovišti budeme podle podobných popisů kreslit zvířata do písku. S vaším dovolením zvířata budeme fotit a později je publikujeme s #bestiarobjevitelu


Na stanovišti také naleznete bestiář vyrobený žáky ZUŠ Přelouč: