image

Pardubice se mohou těšit na Zrcadlo umění s podtématem New Renesance


Jubilejní dvacátý ročník se měl původně konat v roce 2020, vinou pandemie koronaviru byl ovšem posunut až na letošní rok, kdy se ovšem také Zrcadla umění, jakožto přehlídky amatérského umění ve městě Pardubice, nedočkáme v tradiční podobě. Přesto a možná právě proto se můžeme těšit na velmi atraktivní program spojený s výtvarným uměním, do kterého budou všichni návštěvníci aktivně zapojeni, a to ve čtvrtek 17. 6. a v pátek 18. 6. 2021.


V oba tyto dny Vás čeká procházka plná různých aktivit, která začne v historickém srdci Pardubic, na Pernštýnském náměstí. Přes Zámek se skrze zrekonstruované Tyršovy sady a moderní Třídu Míru dostanete až na Hvězdárnu barona Artura Krause na Dukle. Stejně, jako bude cesta plynout stále do modernějších částí města, budou i jednotlivá zastavení, kterých je po cestě devět, vypovídat o modernější a modernější době. Zrcadlo umění nám svým zaměřením od renesance do současnosti evokuje těžká období v porovnání dnešní pandemie s výrazným příslibem lepších časů.


Zrcadlo umění není jenom o výtvarném umění, byť i toto samo je velmi zajímavé. Budou nás čekat opět dle vývoje pandemické situace dva hudební koncerty, ve čtvrtek a v pátek vždy od 20.00 hod. Součástí Zrcadla umění bude samozřejmě i spousta doprovodných akcí. Během Vašeho putování Vás tak budou doprovázet muzikanti, těšit se můžete ale i na několik výtvarných nebo fotografických výstav, nebo hodování ve staročeském duchu.

Všichni samozřejmě víme, že doba je složitá a ani v rámci Zrcadla umění zatím nemůžeme s jistotou říct, jaká bude jeho konečná podoba. Rádi bychom se se všemi návštěvníky potkali, jsme ale připraveni také na variantu, kdy to nebude možné. U každého stanoviště tak v případě, že se na něm spolu nepotkáme, naleznete informační tabuli s QR kódem, pod kterým najdete podrobné návody, jak si výrobek můžete vyrobit i bez nás.

17. 6. a 18. 6. 2021


Oba dny se na Vás na všech zastaveních těšíme od 15:00 do 20:00 hod.
 
Přineste si s sebou dobrou náladu, chuť tvořit a objevovat a také spoustu energie na cestování ze vzdálené minulosti až do budoucnosti. Cestovat můžete pomocí mapy nebo libovolně.


čtvrtek 17. 6.
 
15:00 hod - Slavnostní zahájení s novou znělkou ZÚ na Zelené bráně (Konzervatoř Pardubice)
20:00 - 21:30 hod hudební skupina MARIEN a Víťa Troníček

(MARIEN je česká hudební skupina hrající folkovou, country a trampskou hudbu. Kapela pochází z Pardubic a hraje od roku 2004. Frontmanem a autorem většiny písní je kytarista Víťa Troníček.)

pátek 18. 6.

20:00 hod - Slavnostní ukončení s novou znělkou ZÚ na Zelené bráně (Konzervatoř Pardubice) 
20:00 - 21:30 hod - Kapela Sinusoida - multižánrová kapela s vlastní tvorbou. Blues, folk, rock 
z Pardubic a Chrudimi. Pestrá paleta stylů vychází z osobitosti jednotlivých muzikantů.

Jaké to asi bylo v době, kdy velevážení šlechtici vládli městu a pro každého poddaného byla čest byť i jen spatřit některého z nich? V rámci Zrcadla Umění 2021 budete mít možnost si to vyzkoušet na vlastní kůži v rámci akce „Vyfoť si svého Pernštejna“. Ve dnech 15. – 16. 6. bude v Pardubicích možno potkat důležité postavy naší historie, Viléma z Pernštejna a Polyxénu. Ti se budou promenádovat po našem  centru, vzpomínat na doby, kdy byli opravdovými pány Pardubic a ochotně se vyfotí s každým, kdo o to bude mít zájem. 

Ulovte si svého Pernštejna i Vy a pošlete nám vaše fotky! 

image

zdroj ilustrační fotografie: https://www.bohnickavez.cz/index

PRVNÍ ZASTAVENÍ - Příprava na cestu 
 DDM ALFA Pardubice - odloučené pracoviště DELTA (PERŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ)
 

Na prvním stanovišti dostanete na všechny své výtvory krásnou plátěnou tašku 
z Chráněné dílny HANDICO s.r.o.
Společnost HANDICO s.r.o. byla založena v červenci 2007 se základním cílem vybudovat moderní, dynamickou a stabilní chráněnou dílnu, která bude poskytovat v rámci náhradního plnění reklamní, obchodní a účetní služby. Cílem chráněné dílny je také ukázat veřejnosti a zaměstnavatelům, že tělesný handicap není překážkou v možném zaměstnávání těchto osob. Chráněná dílna HANDICO sídlí 
v Pardubicích v ulici Lonkova 510 v místní části Polabiny.


DRUHÉ ZASTAVENÍ - Rybníkářství za dob Pernštejnů
ZUŠ Pardubice, Havlíčkova 925 (PŘÍHRÁDEK)  


TŘETÍ ZASTAVENÍ - Psaníčko z pardubického zámku
ZUŠ Pardubice - Polabiny, Lonkova 510 (ZÁMECKÉ VALY)  


ČTVRTÉ ZASTAVENÍ - Pandemie včera a dnes
DDM ALFA Pardubice (TYRŠOVY SADY)  


PÁTÉ ZASTAVENÍ - Erby znakem šlechty 
DDM ALFA Pardubice - odloučené pracoviště DELTA (TYRŠOVY SADY)  


ŠESTÉ ZASTAVENÍ - Bestiář objevitelů
Kateřina Hývlová, Jan Vojtíšek (NÁMĚSTÍ REPUBLIKY)  


SEDMÉ ZASTAVENÍ - Pradědeček fotoaparátů
SŠ cestovního ruchu a grafického designu Pardubice (MACHOŇOVA PASÁŽ)  


OSMÉ ZASTAVENÍ - Od pergamenu k poštovní známce
Univerzita Pardubice (TŘÍDA MÍRU)  


DEVÁTÉ ZASTAVENÍ - Pohledy do nebe
DDM ALFA Pardubice - odloučené pracoviště DELTA (HVĚZDÁRNA)  

MAPA

imageDOPROVODNÝ PROGRAM

Hudební doprovod po celé trase 

Alliance Francaise de Pardubice (Francouzská aliance)

V sobotu 19. června vás Francouzská aliance srdečně zve na akci Svátek hudby, kterou pořádá již třetím rokem za podpory Statutárního města Pardubice a letos nově ve spolupráci s festivalem Zrcadlo umění 2021 a sdružením Dům dětí a mládeže ALFA Pardubice. Po celý den od 14 do 23h rozezní hudba pardubické ulice a náměstí, kde amatérští i profesionální hudebníci nabídnou různé žánry všem a zdarma. Těšíme se na viděnou a "Vive la musique"! 

Dětské hřiště Tyršáček v Tyršových sadech
V Tyršových sadech si můžete spolu s dětmi pohrát na Artovém hřišti, které si sami v rámci svého průchodu dozdobíte.

imageVýstava na Zelené bráně (Grafická škola GRaCE)
Na Zelené Bráně můžete po celý červen navštívit výstavu grafické školy s názvem Zrcadlo umění - Umění zrcadlem doby na téma Viléma z Pernštejna, doplněné o fotografie. Uvědomili jsme si během dění v uplynulém roce, co pro nás znamená umění, kultura a vzdělání?
Pojďte, posuďte sami.


Výtvarná galerie pod širým nebem
ZUŠ Pardubice, Havlíčkova 925
ZUŠ Pardubice - Polabiny, Lonkova 510
ZUŠ Karla Malicha Holice

ZUŠ Heřmanův městec
DDM ALFA - odloučené pracoviště DELTA
ZUŠ PřeloučBohémská Hospoda pod společností Šnyt s. r. o. (Pernštýnské náměstí)
Během konání Zrcadla Umění pro Vás bude na Pernštýnském náměstí otevřena staročeská Bohémská hospoda, která Vás napojí a nasytí dobrou krmí, jíž by jistě nepohrdli ani Pernštejnové.


Virtuální galerie „My a univerzita dětskýma očima“ (UPCE)
Virtuální galerie Univerzity Pardubice, ve které se můžete pokochat tím, jak život vysokoškoláka vidí děti.Návraty do renesance
Zveme vás na komorní výstavku, kterou ve spolupráci s Europe Direct připravila ZUŠ Pardubice-Polabiny, Lonkova 510 v pardubickém TIC v rámci festivalu Zrcadlo umění 2021. Nahlédneme krátce do minulosti školy, ve které žáci výtvarného oboru opakovaně zpracovávali stále živé téma renesance, a to nejen té pardubické.


Výstava fotografií zaměstnanců, studentů a absolventů (UPCE Dopravní fakulta J. Pernera)
Před Dopravní fakultou Univerzity Pardubice od 1. 4. do 30. 6. probíhají výstavy fotografií k výročí 70 let od vzniku univerzity a též výstava fotografií zaměstnanců, studentů a absolventů, kteří během této historie školou prošli, nebo jsou její součástí dnes.


Divadlo 29 – Přednáška „Morové epidemie v raném novověku v českých zemích
Ve středu 30. září od 18:00 se můžete těšit na přednášku doc. Mgr. Jiřího Kubeše, Ph.D. na téma morových ran v Zemích koruny České. Vstupné je dobrovolné.

Nová hra Univerzity Pardubice přímo v ulicích Pardubic. Projděte si zábavnou a naučnou stezku s názvem UPCE kvíz: Cesta od středověku do současnosti.

Během hry se pobavíte, dozvíte něco nového a prozkoumáte zákoutí města. UPCE kvíz vyzkouší, jak dobře si všímáte svého okolí a znáte místa, kolem kterých možná denně procházíte. Startuje se na Pernštýnském náměstí od Krajské knihovny v Pardubiích, kolem zámku se dostanete až k nám do kampusu Univerzity Pardubice. 


UPCE kvíz bude dostupný na této trase od 17. června do 1. července. Vezměte děti, rodiče, prarodiče a pojďte se pobavit v našem krásném historickém městě.
Podívejte se, kudy vede cesta kvízu. Doporučená trasa je od prvního po deváté zastavení. 
Tip pro nedočkavé: Vezměte si s sebou mobilní telefon a správné odpovědi si budete moci dohledat už v průběhu kvízu. Jinak se je dozvíte až na 9. zastavení.


Jednotlivá zastavení jsou ve městě označená cedulemi, stezku si můžete podle nich projít v době od 10 do 18 hodin. Pokud využijete těchto webových stránek, můžete si stezku projít kdykoliv se vám to bude hodit mimo stanovené hodiny, úkoly jsou uveřejněné také níže.  
 
UPCE kvíz: Cesta od středověku do současnosti | Univerzita Pardubice 

image